Dobiček

Del dobička, ki ga prejmejo zavarovanci, je že vključen v zavarovalno vsoto (njegovo višino nadzira Agencija RS za zavarovalni nadzor, trenutno znaša 2,75 %) in je zajamčen, drugi del dobička pa je le predviden in ni zajamčen (trenutno znaša 1,5%). Skupni dobiček, ki se trenutno pripisuje, je tako 4,25%. Nezajamčen dobiček je prikazan je v tabelah dobička, zajamčen pa je vključen v zavarovalno vsoto. Dobiček je predviden na osnovi pričakovanega donosa na trgu kapitala, ki ga bo dosegla GRAWE zavarovalnica d.d. v predvidenem obdobju poslovanja, od stroškov poslovanja zavarovalnice in njenega škodnega rezultata.

Praktično to pomeni, da zavarovalnica predvidi določen % dobička na zavarovalno vsoto in tega ob koncu leta tudi pripiše v korist zavarovancev. Predvideni dobiček se skozi zavarovalno dobo lahko spreminja. Za tekoče leto se pripiše tista stopnja dobička, ki je bila predvidena za to leto. V naslednjem letu je lahko stopnja dobička enaka ali drugačna.

 

Dobiček, ki se pripiše zavarovancem, je ob neki doseženi višini dobička, ki ga ustvari zavarovalnica, odvisen od:

  • zavarovalne dobe,
  • tarife - zavarovalnega programa.

 

Višina dobička se v osnovi določi kot povprečni prihodek od naložb matematične rezervacije (skupaj z že pripisanim dobičkom) skupine življenjskih zavarovanj z udeležbo na dobičku, pri čemer se lahko upošteva tudi celotna situacija donosov v družbi.

Najmanj 85 % tako določenega dobička se, zaradi upoštevanja amortizacije za obrabo (potrebno za doseganje dobička), upravnih stroškov ter pripadajočih davkov in drugih dajatev, prenese na skupino življenjskih zavarovanj z udeležbo na dobičku

 

Udeležba na dobičku za posamezno zavarovanje je sestavljena iz:

  • deleža dobička iz obresti,
  • deleža dodatnega dobička,
  • deleža zaključnega dobička.

 

Delež dobička iz obresti:

Delež dobička iz obresti se izračuna v odstotkih od matematične rezervacije (brez upoštevanja rezervacije za upravljalne stroške), in sicer na začetku predhodnega leta, kot razlika med povprečno obrestno mero naložb skupine življenjskih zavarovanj z udeležbo na dobičku (r) in “tehnično” obrestno mero (i).

Delež dodatnega dobička:

Delež dodatnega dobička se izračuna v promilih od zavarovalne vsote za primer smrti osnovnega zavarovanja, brez upoštevanja morebitnih dodatnih zavarovanj. Odvisen je od predvidene starosti zavarovane osebe v trenutku izteka dobe plačevanja premij, pristopne starosti ali od drugih objektivnih razlogov (zavarovalna vsota) in se določa v različnih višinah. Delež dodatnega dobička se izkazuje za preteklo zavarovalno leto, za katerega je bila plačana premija.

Delež zaključnega dobička:

a. V primeru smrti zavarovane osebe:

V primeru smrti zavarovane osebe po drugem zavarovalnem letu, se odobri delež zaključnega dobička v višini zgoraj navedenega deleža dobička iz obresti in deleža dodatnega dobička, vendar brez obrestovanja.

b. Ob izteku zavarovalne dobe:

Ob izteku zavarovalne dobe se izračuna delež zaključnega dobička v smislu navedenih računskih načel za delež dobička iz obresti, pri čemer se namesto predhodnega zavarovalnega obdobja uporabi zadnje zavarovalno obdobje, vendar brez obrestovanja.

c. Ob izteku dobe plačevanja premij:

Ob izteku dobe plačevanja premij se izračuna delež zaključnega dobička po opisanih računskih načelih za delež dodatnega dobička, kjer namesto prehodnega zavarovalnega obdobja upoštevamo zadnjo preteklo zavarovalno obdobje, vendar brez obrestovanja.

Pripis dobička:

Deleži dobička se pripišejo na koncu zavarovalnega leta, vendar ne prej kot na koncu drugega zavarovalnega leta. Pri zvišanju zavarovalne vsote velja ta pogoj smiselno od trenutka zvišanja zavarovalne vsote. Morebitni negativni delež dobička iz obresti se poračuna z deležem dodatnega dobička.

Sistem seštevanja:

Pripisani deleži dobička se zbirajo in obrestujejo, vendar pa se obrestujejo le za celo zavarovalno leto, in sicer dekurzivno s povprečno obrestno mero naložb skupine življenjskih zavarovanj z udeležbo na dobičku (r).

nazaj >>